Інформаційне повідомлення про проведення громадських слухань (обговорення) проєктів рішень Підгаєцької міської ради про зміну найменування та типу закладів загальної середньої освіти
1. Найменування організатора громадського обговорення - Підгаєцька міська рада.
2. Відповідальна особа за проведення громадських слухань (обговорення) – управління освіти Підгаєцької міської ради.
3. Мета: врахування думки жителів Підгаєцької міської територіальної громади при прийнятті рішень Підгаєцькою міською радою про зміну найменування та типу закладів загальної середньої освіти громади, у яких кількість здобувачів освіти у 2026 році буде менше 60 учнів.
4. Предмет громадських слухань (обговорення) – пропозиції (зауваження) жителів Підгаєцької міської територіальної громади до проєктів рішень Підгаєцької міської ради щодо зміни найменування та типу закладів загальної середньої освіти Підгаєцької міської ради:
- Про пониження ступеня та перейменування Вербівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Підгаєцької міської ради на Вербівську початкову школу Підгаєцької міської ради - зміна типу закладу освіти шляхом пониження ступеня;
- Про пониження ступеня та перейменування Мирненської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Підгаєцької міської ради на Мирненську початкову школу Підгаєцької міської ради - зміна типу закладу освіти шляхом пониження ступеня;
- Про пониження ступеня та перейменування Носівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Підгаєцької міської ради на Носівську початкову школу Підгаєцької міської ради - зміна типу закладу освіти шляхом пониження ступеня;
- Про пониження ступеня та перейменування Угринівської гімназії Підгаєцької міської ради на Угринівську початкову школу Підгаєцької міської ради - зміна типу закладу освіти шляхом пониження ступеня;
- Про пониження ступеня та перейменування Сільцівської гімназії Підгаєцької міської ради на Сільцівську початкову школу Підгаєцької міської ради - зміна типу закладу освіти шляхом пониження ступеня;
6) Про пониження ступеня та перейменування Литвинівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Підгаєцької міської ради у Литвинівську гімназію Підгаєцької міської ради - зміна типу закладу освіти шляхом пониження ступеня;
7) Про пониження ступеня та перейменування Литвинівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів у Литвинівську початкову школу Підгаєцької міської ради - зміна типу закладу освіти шляхом пониження ступеня;
8) Про пониження ступеня та перейменування Поплавської філії Підгаєцького ліцею у Поплавську початкову школу, філію Підгаєцького ліцею Підгаєцької міської ради - зміна типу закладу освіти шляхом пониження ступеня.
5. Формат проведення громадського обговорення:
- обговорення проводитиметься у терміни з 20 червня 2025 по 20 червня 2026 року;
- пропозиції та зауваження приймаються в письмовій формі із зазначенням особи та контактної інформації заявника за адресою: 48000, Україна, Тернопільський район, Тернопільська область, місто Підгайці, вулиця Шевченка, будинок, 26 (управління освіти Підгаєцької міської ради);
- публічне громадське обговорення передбачатиме проведення на базі закладів освіти засідань за круглим столом, зборів, зустрічей з громадськістю і колективом у період листопад-грудень 2025 року.
6. Місцезнаходження та адреса електронної пошти, номер телефону організатора громадського обговорення, за якими можна отримати консультації з питання, що винесено на громадське обговорення: 48000, Україна, Тернопільський район, Тернопільська область, місто Підгайці, вулиця Шевченка, будинок, 26 (управління освіти Підгаєцької міської ради), електронна адреса: pidhosvita2020@ukr.net, телефон 2-13-88.
7. Прізвище та ім’я особи, визначеної відповідальною за проведення громадського обговорення – Федів Оксана Василівна, начальник управління освіти Підгаєцької міської ради. Контактна особа – Боднарчук Галина Василівна, начальник відділу дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти управління освіти Підгаєцької міської ради.
8. Строк і спосіб оприлюднення результатів громадського обговорення, узагальнення висловлених в ході проведення громадського обговорення зауважень та пропозицій здійснюється організатором. Після отримання висловлених пропозицій та проведеного аналізу відбудеться оприлюднення результатів громадського обговорення на сайті управління освіти Підгаєцької міської ради до 20 червня 2026 року.
9. Законодавчі підстави прийняття рішень Підгаєцькою міською радою щодо зміни найменування та типу закладів загальної середньої освіти Підгаєцької міської ради.
Стаття 143 Конституції України. Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю, вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Стаття 103 Бюджетного кодексу України. Освітня субвенція спрямовується на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників у таких типах закладів освіти: початкові школи, гімназії (крім дошкільних підрозділів у таких закладах), ліцеї.
Стаття 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Частина 2 статті 25 Закону України «Про освіту» Засновник закладу освіти або уповноважений ним орган (особа), зокрема приймає рішення про створення, реорганізацію, ліквідацію, зміну типу закладу освіти, затверджує статут (його нову редакцію), укладає засновницький договір у випадках, визначених законом.
Стаття 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту». Рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає засновник (засновники). Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та /або суспільства.
Рішення про утворення комунальних початкових шкіл, гімназій як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають міські, сільські, селищні ради.
Рішення про утворення початкової школи як структурного підрозділу у складі гімназії, його реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймає (приймають) засновник (засновники) такого закладу.
Під час утворення закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний враховувати вимоги ліцензійних умов провадження освітньої діяльності у сфері загальної середньої освіти.
У разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти.
Реорганізація, зміна типу, ліквідація закладу загальної середньої освіти у сільській місцевості допускається лише після громадського обговорення проєкту відповідного рішення засновника, який оприлюднюється не менше ніж за один рік до прийняття відповідного рішення.
Заклади загальної середньої освіти можуть бути передані засновниками у комунальну чи державну власність відповідно до законодавства.
Стаття 35 Закону України «Про повну загальну середню освіту». Здобуття повної загальної середньої освіти на певному рівні забезпечують:
початкова школа, що забезпечує здобуття початкової освіти;
гімназія, що забезпечує здобуття базової середньої освіти;
ліцей, що забезпечує здобуття профільної середньої освіти.
Початкова школа функціонує як окрема юридична особа або як структурний підрозділ гімназії. За рішенням засновника початкова школа, гімназія може включати дошкільний підрозділ, за умови його розміщення в окремій будівлі або відокремленому приміщенні з окремими входом/виходом і територією для вихованців дошкільного підрозділу.
10. Економічне обґрунтування:
Мережа закладів загальної середньої освіти Підгаєцької міської територіальної громади у 2024-2025 навчальному році становила 16 закладів загальної середньої освіти (в т.ч. 2 філії), у яких навчалося 1432 здобувачів освіти.
Фінансування закладів освіти громади здійснюється з місцевого бюджету. З державного бюджету виділяються кошти освітньої субвенції виключно на заробітну плату педагогічних працівників. Основною складовою у розрахунку даної субвенції є розрахункова кількість учнів, наповнюваність класів, яка визначається з урахуванням кількості населення та щільності його проживання. Для закладів освіти Підгаєцької міської територіальної громади середня розрахункова наповнюваність визначена на рівні 13,5 учнів. Більшість шкіл не відповідає вимогам щодо наповнюваності класів. Показник наповнюваності є незмінно низьким протягом тривалого часу, тому з місцевого бюджету виділяються кошти і на заробітну плату педагогічних працівників.
Прогнозована кількість учнів у 2025/2026 навчальному році згідно даних перспективної мережі становить 1367, що на 65 осіб менше у порівнянні з минулим роком, тому необхідно буде збільшити суму видатків з місцевого бюджету на заробітну плату педагогічних працівників.
Головним у діяльності закладів освіти є забезпечення якісних освітніх послуг. Відповідно до Закону України «Про повну загальну середню освіту» кількість учнів у класі (наповнюваність класу) державного, комунального закладу освіти не може становити менше 5 учнів. Але впровадження норм Закону України «Про повну загальну середню освіту» не містить норм організації навчання в неповних класах. У статті 12 вказаного Закону зазначається, що «у разі якщо кількість учнів не дозволяє утворити клас, учні можуть продовжити навчання в цьому закладі освіти за однією з інших (крім очної) форм здобуття повної загальної середньої освіти або в іншому закладі освіти із забезпеченням територіальної доступності». Організація індивідуального навчання – це така форма навчання, коли дитина має менше годин навчання, ніж у класі з повною наповнюваністю. Для учнів 1-4 класів розрахунок годин проводиться з норми 5 годин (уроків) на учня, для 5-9 класів – 8 годин (уроків). У повному класі протягом тижня учень працює на 27-30 уроках. Якість освітніх послуг, які будуть отримувати здобувачі освіти у майбутньому буде дуже на низькому рівні, що створюватиме проблеми із навчанням учнів у старшій (профільній) школі.
Державна освітня субвенція на заробітну плату педагогічного персоналу використовується на заклади загальної середньої освіти. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 5 березня 2024 року №245 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 р. № 6 і від 27 грудня 2017 р. № 1088» не допускається спрямування субвенції на фінансування закладів загальної середньої освіти (крім закладів початкової школи), кількість учнів у яких становить:
з 1 вересня 2016 р. - менше 25 осіб;
з 1 вересня 2025 р. - менше 45 осіб;
з 1 вересня 2026 р. - менше 60 осіб.
Реалізація рішень Підгаєцької міської ради про зміну найменування та типу закладів освіти Підгаєцької міської ради підвищить якісний показник освіти, рівень підготовки здобувачів освіти, педагогічних колективів, вміння учнів набувати навичок спілкування в колективі однолітків, вчитися здобувати лідерські риси, мати можливість повноцінного розвитку своїх здібностей та творчої майстерності у конкурентному учнівському середовищі, формування у здобувачів освіти стійкої мотивації до кращих результатів у навчанні. Зниження вартості утримання одного учня дасть економію коштів. Вивільнені кошти будуть направлені для покрашення фінансування освітньої галузі громади.
Підгаєцька міська рада пропонує для громадського обговорення та запрошує всіх бажаючих взяти участь в обговоренні проєктів рішень Підгаєцької міської ради про зміну найменування та типу закладів освіти Підгаєцької міської ради (проєкти рішень додаються).