A A A K K K
людям з порушенням зору
Управління освіти Підгаєцької міської ради Тернопільської області

Відпустка наперед: що необхідно знати?

Відпустка наперед: що необхідно знати?

 

Право на відпустку надається працівнику відповідно до вимог Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР (далі – Закон № 504).

Щорічна відпустка наперед (основна і додаткова) повної тривалості може надаватися працівнику в перший рік роботи після безперервної роботи тривалістю 6 місяців на підприємстві. Винятковими є лише випадки, визначені ч. 7 ст. 10 Закону № 504 - коли щорічна відпустка може надаватися за бажанням працівника до настання цього 6-місячного терміну безперервної роботи, а саме:

 • жінкам - перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами або після неї, а також жінкам, які мають двох і більше дітей віком до 15 років або дитину з інвалідністю;
 • особам з інвалідністю;
 • особам віком до вісімнадцяти років;
 • чоловікам, дружини яких перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами;
 • особам, звільненим після проходження строкової військової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу або альтернативної (невійськової) служби, якщо після звільнення із служби вони були прийняті на роботу протягом трьох місяців, не враховуючи часу переїзду до місця проживання;
 • сумісникам - одночасно з відпусткою за основним місцем роботи;
 • працівникам, які успішно навчаються і бажають приєднати відпустку до часу складання іспитів, заліків, написання дипломних, курсових, лабораторних та інших робіт, передбачених навчальною програмою;
 • працівникам, які не використали за попереднім місцем роботи повністю або частково щорічну основну відпустку і не одержали за неї грошової компенсації;
 • працівникам, які мають путівку (курсівку) для санаторно-курортного (амбулаторно-курортного) лікування;
 • батькам - вихователям дитячих будинків сімейного типу;
 • в інших випадках, передбачених законодавством, колективним або трудовим договором.

Таким чином, відпустка наперед може надаватися як працівникам, що працюють до одного року в організації, так і з тривалим стажем роботи.

Важливо! Якщо працівник звільняється з роботи до закінчення робочого рокуза який він уже одержав щорічну відпустку повної тривалості, то за ним рахується заборгованість перед підприємством щодо нарахованих відпускних за невідпрацьовану частину робочого року, для покриття якої власник проводить відрахування із зарплати.

Зазначимо, що ст. 127 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП) визначені випадки, за яких можна провадити відрахування із заробітної плати у разі використання відпустки наперед:

 • при звільненні працівника до закінчення того робочого року, в рахунок якого він вже одержав відпустку;
 • за невідпрацьовані дні відпустки.

Відрахування за ці дні не провадиться, якщо працівник звільняється з роботи з підстав, зазначених в п.п. 3, 5, 6 ст. 36 КЗпП і п.п. 1, 2 і 5 ст. 40 КЗпП.

 Відповідно до ст. 127 КЗпП, коригування заробітної плати працівника та відрахування із заробітної плати для покриття заборгованості підприємству здійснюється на підставі наказу (розпорядження) про звільнення працівника.

 

 

           Підгаєцьке бюро правової допомоги  Тернопільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень